Vytlačené oči z těla v důsledku obrovské změny tlaku po výlovu z hlubinných vod.
Mnoho lidí vnímá ryby jako primitivní zvířata, která nevědí ani sama o sobě, ovšem tento pohled je zcela v rozporu se současnými vědeckými poznatky. Ryby se vyznačují vysokou sociální inteligencí, dokáží spolupracovat s dalšími členy hejna, jsou nesmírně učenlivé a mají tak vyspělou paměť, že je v tomto ohledu někteří vědci srovnávají s primáty. Nepřekvapí proto, že jsou schopny vnímat bolest a očekávání bolesti ve srovnatelné míře jako savci. Lidé však s těmito zvířaty zacházejí, jako by to byly neživé předměty.

Poptávka po rybách z oceánu je tak velká, že je rybáři loví pomocí obrovských, až kilometry dlouhých sítí nebo šňůr s háky, které pustoší vše, co jim přijde pod ruku. Mnoho ryb utrpí těžká zranění, vykrvácejí nebo se udusí; jiné až několik dní bojují o život a snaží se vyvléci. Ryby, které žijí ve velkých hloubkách, často nevydrží změnu tlaku a vyzvrací své vnitřnosti. Kromě žádaných ryb se do sítí zaplétají ohromná množství dalších vodních živočichů – včetně delfínů a jiných savců – kteří jsou pak zranění či zabití házeni zpět do moře. Oceánské ekosystémy nezvládají nápor rybolovu, a rybí populace jsou dnes na pokraji kolapsu.

Přeplněné vodní klece, v nichž ryby neustále narážejí do stěn i do ostatních ryb.
Na farmách ryby tráví celý svůj život v přeplněných vodních klecích, kde neustále narážejí do ostatních i do stěn. Kvůli špinavému prostředí trpí mnoho z nich parazitickými infekcemi, poraněními a dalšími nemocemi. Životní podmínky některých chovů jsou tak otřesné, že 40% ryb uhyne dříve, než je lidé stačí vylovit, zabít a zpracovat. Rybí farmy navíc plýtvají zdroji potravy a znečišťují životní prostředí tunami exkrementů, krmivem plným antibiotik a choroboplodnými zdechlinami.

Ryby na farmách se nechávají před smrtí hladovět, aby neznečisťovaly vodu při transportu. Některé ryby lidé zabíjejí tak, že jim rozříznou žábry a ony vykrvácejí k smrti. Mnohdy je ovšem zaživa házejí do ledu. Ryby jsou studenokrevná zvířata, a zažívají proto pomalou a bolestivou smrt umrznutím nebo udušením.Další informace: