Vitamín B12

Jediným spolehlivým veganským zdrojem tohoto vitamínu jsou potravní doplňky nebo obohacené potraviny, navzdory chybným tvrzením o obsahu tohoto vitamínu na obalech některých výrobků (tempeh, spirulina atd.).

Tabletky s vitamínem B12 lze sehnat ve volném prodeji v každé lékárně. Je třeba brát alespoň 10 mikrogramů denně (větší dávka neškodí), nebo 2000 mikrogramů týdně, neboť vstřebatelnost klesá s konzumovaným množstvím. Tabletky je třeba rozkousat.

Z potravin obohacených vitamínem B12 je třeba přijmout alespoň 3 mikrogramy tohoto vitamínu denně, a to nikoli naráz, nýbrž alespoň ve dvou porcích (např. ráno a večer). V praxi je to vzhledem k nedostatečné nabídce obohacených veganských potravin, které navíc většinou obsahují příliš malé množství tohoto vitamínu, téměř nemožné, a proto jsou tabletky mnohem praktičtějším řešením.

Vitamín D

Mimo zimu je možné získat dostatek vitamínu D vystavením se slunci bez opalovacího krému na 15 minut (60 minut pro lidi tmavé pleti) denně v době, kdy slunce je dostatečně vysoko na obzoru (stín nesmí být delší než postava).

V zimních měsících je vhodné zařadit 10-20 mikrogramů vitamínu D do stravy ve formě potravních doplňků, neboť v našich zeměpisných šířkách není sluneční záření v zimě efektivní a nahromaděné zásoby z léta nemusejí zcela stačit. Toto je obzvláště důležité pro starší lidi, malé děti a těhotné a kojící ženy.

Nejvhodnějším veganským doplňkem vitamínu D je již zmíněný multivitamín Veg 1, který je prodávaný i v ČR.

Jód

Vhodným zdrojem jódu je Vincentka - cca 200 ml týdně.

Sůl obsahuje významné množství jódu jen tehdy, je-li jodidována (musí to být na obalu). U nás je obvykle obohacována 20-34 mikrogramů jódu na 1 gram; doporučená denní dávka jódu je 150 mikrogramů denně. Sůl skrytá v potravinách obohacená být nemusí. Příjem kuchyňské soli v praxi nebývá natolik vysoký, aby jí byla pokryta doporučená denní dávka jódu, a zvyšovat konzumaci soli není doporučeno, protože vysoký příjem sodíku není vhodný.

Obsah jódu v mořských řasách může značně kolísat, a nelze spolehlivě určit jejich vhodnou denní dávku. Konzumace velkého množství řas navíc může vést k nadměrnému příjmu jódu, který může vyvolat problémy se štítnou žlázou podobně jako jeho nedostatek. Dokonce i v tabletkách s mořskou řasou kelp, které se prodávají jako potravní doplňky jódu, bylo při chemických analýzách několikrát zjištěno, že jejich obsah jódu je velmi odlišný od toho, co bylo uváděné na obalu.

Selen

Vhodným zdrojem selenu jsou para ořechy – 10 para ořechů týdně. V lékárnách je možno zakoupit i potravní doplňky s tímto prvkem.