Vinou zhoubné genetiky dnes jedna kráva produkuje v průměru 6500 litrů mléka za rok – čtyřikrát více než v roce 1950 a sedmkrát více, než by přirozeně vypilo tele. Uprostřed laktačního období se jí obvykle tvoří 30-40 litrů mléka denně. Přirozeně žijící telata sají 5-6krát za den, a jejich matka v sobě nikdy nenosí více než 2 litry mléka; dnešní krávy se však dojí dvakrát denně, a v jejich vemeni se může nashromáždit až 20 litrů mléka. Nesmírný tlak a tíha mléka jsou vskutku bolestivé a přispívají k rozvoji nemocí vemene i končetin.
Tím však její práce nekončí. Kráva je 2-3 měsíce po porodu znovu uměle oplodněna, aby se dalším porodem udržel příliv mléka. Nejenže je tak kráva nucena vyrábět obrovská kvanta mléka, ale nejméně sedm měsíců v roce musí zároveň krmit tele, které nosí ve svém břiše. Toto dvojí břemeno činí z dojených krav nejvytíženější hospodářská zvířata vůbec. Jak dodává John Webster, profesor na universitě v Bristolu: „Zátěž mléčné krávy lze porovnat se zátěží člověka, který běží 6-8 hodin každý den.“ Toto cynicky potvrzuje i Jaroslav Petr, genetik z českého Ústavu živočišné výroby: „My si musíme uvědomit, že ten skot, který dneska máme, tak je vyšlechtěný a vlastně to je vrcholový sportovec.“ Taková zátěž má však devastující účinky na zdraví krav – těžce se zhoršuje jejich tělesná kondice, nadměrná zátěž snižuje jejich obranyschopnost vůči nemocem a krávy pochopitelně trpí i prostým pocitem vyčerpání.Málokteré české dojnici je umožněna pastva. Drtivá většina z nich je na celý život uvězněna v kravínech, jež nikdy nenaplní přirozené potřeby krav na pohyb, prostředí a sociální kontakt. Někdy se navíc jedná o staré vazné stáje, ve kterých jsou krávy celý život drženy na řetězu a nemohou se pohnout více než o jeden metr.
Jak nadměrná zátěž, tak špatné prostředí značně přispívají k jejich zdravotním problémům. Nejčastější jsou onemocnění chodidel a vemene. Naprosto běžnou chorobou je mastitida, bolestivá infekce projevující se zaníceným a oteklým vemenem. Mezi průvodní jevy patří také snížená chuť k jídlu, dehydratace a průjmy. Poškozená, zanícená chodidla vedou ke kulhání a chromosti. Vyskytují se i problémy se zažíváním (způsobené nepřirozenou stravou), metabolické choroby (ketóza) a kožní onemocnění (dermatitida).Přežvýkavci jsou evolučně uzpůsobeni k tomu, aby navenek nevykazovali známky slabosti, neboť by tím přitahovali dravce. Krávy proto trpí mnohem více, než dávají najevo, a to bohužel mate i obyčejné lidi.
Jakmile krávy přestanou být produktivní, ať už kvůli onemocnění nebo nižší tvorbě mléka, jsou naloženy do kamionu a poslány na smrt. Stane se z nich hovězí maso nízké jakosti.
Použitá literatura: