Každý z nás je někdy nucen se stravovat v cizím prostředí. Jelikož na mnoha místech se s návštěvou veganů příliš nepočítá, je dobré se na ně dostatečně připravit. Využijte následujících několik tipů:

  • Na cesty se nejlépe pojistíte tím, že si připravíte dostatek jídla dopředu. Můžete si třeba vyrobit  veganské sendviče (s použitím uzeného tofu, tempehu, pomazánek) nebo si uvařit oběd a uskladnit jej v plastových uzavíratelných nádobách.
  • Pokud nemáte připraveno jídlo z domova a jste odkázáni na výběr malé samoobsluhy, záchranou pro vás mohou být chléb a fazole (či jiné luštěniny nebo zelenina) v konzervě, které se prodávají téměř všude (z tohoto důvodu je velmi praktické mít po ruce otvírák na konzervy a lžičku). Kromě toho i některé běžně prodávané sušenky a müsli tyčinky jsou veganské (viz složení na obale).
  • Pokud menu restaurace nenabízí žádný vhodný veganský pokrm, zkuste se zeptat, zda by kuchař nemohl některé z nabízených jídel patřičně upravit. Jste zákazníci a ve kvalitní restauraci se vám budou snažit vyhovět. Pokud máte možnost, navštivte některou z veganských restaurací.
  • Chystáte-li se na oslavu, párty, grilování či podobné společenské setkání, dejte pořadatelům dopředu vědět, co jíte a co ne. Pokud nebudou vědět, co pro vás připravit, přispějte svým vlastním jídlem a dejte ochutnat ostatním. Vynasnažte se přitom, aby vypadalo, chutnalo i vonělo lákavě – toto je skvělá příležitost ukázat ostatním, jak snadné je žít bez toho, abychom přispívali k utrpení zvířat.
  • Tábory, školy v přírodě a podobné akce jsou většinou oříškem, přesto se však dají zvládnout. V každém případě je nutné vaše potřeby s organizátory konzultovat v dostatečném předstihu. Pokud má zařízení, ve kterém se akce koná, k dispozici lednici či mrazák, můžete si s sebou vzít zásobu koupených či podomácku uvařených (zamrazených) pokrmů k ohřátí. V opačném případě se můžete vybavit konzervami (například sojový guláš, “tofu lunchmeat”) a trvanlivými paštikami. Pakliže si nemůžete vzít jídlo s sebou, zkuste se domluvit s osobou, která nakupuje suroviny, z nichž se vaří jídlo pro ostatní, aby vám kupovala “první pomoc” v podobě luštěnin a zeleniny v konzervě. Budete-li mít přístup k vařiči, můžete si ohřívat (případně některá jednoduchá jídla i vařit) sami; jinak požádejte kuchaře.

Nakupování & Restaurace


Další informace: