Prasnice tráví svůj život v kotcích, kde se nemohou ani otočit.
Prasata jsou zřejmě nejinteligentnější hospodářská zvířata vůbec. Mají vynikající paměť, komunikují pomocí sofistikovaných zvuků, jsou schopna odhadovat, co mají jejich společníci v úmyslu, naučila se hrát jednoduché počítačové hry, a dokonce i zachránila lidské života. V přirozeném prostředí se ráda chladí bahnem, ale nikdy se neválejí v moči nebo výkalech.

Co prožívají tato zvířata ve vepřínech? Prasnice tráví těhotenství izolovány v malých kotcích na betonové nebo roštové podlaze, kde se nemohou ani otočit, natož hrabat v zemi nebo žít normální společenský život. Drasticky se jim omezuje potrava, a prasnice tak neustále trpí pocitem hladu. Následkem jsou poruchy chování – prasnice okusují ocelové tyče nebo hrabou do betonu. Před porodem jsou prasnice přesunuty do ještě těsnějšího kotce, který umožňuje selatům sát od zavřené matky mléko. Vinou stísněného prostoru a příliš velkého vrhu (mohou za něj genetické manipulace) prasnice mnoho selat zalehnou, pošlapou nebo pokoušou. Po 3-4 týdnech jsou od selat odtrženy; následují další umělá oplodnění a těhotenství.

Selata jsou bez umrtvení kastrována a běžně jsou jim uřezávány ocasy a zuby.
Odstavená selata jsou krmena tuhou stravou, kterou však ještě nedokáží správně trávit, a trpí proto až smrtelnými průjmy. Stísněné prostředí, nedostatek mentální stimulace a míchání s neznámými prasaty (několikrát za život) ústí v agresi a abnormální chování; kvůli tomu se jim běžně bez umrtvení uřezávají ocasy a zuby. Bez anestetik se provádí též kastrace. Selata i prasnice v těchto podmínkách snadno podléhají mnoha bolestivým nemocem, mezi něž patří problémy s dýcháním, chromost, záněty kůže a parazitická onemocnění.

Ve věku 6 měsíců selata dorostou do jateční hmotnosti a jsou poslána na jatka. Stejný osud čeká vyčerpané prasnice. Zvířata jsou, mnohdy za pomoci elektrických bodců, nahnána do kamionů; nešetrný způsob přepravy dále přispívá ke stresu a nemocem. Prasata mají být omračována elektrickým proudem, ale výsledkem je často spíše elektrický šok. Mnoho prasat se navíc z omráčení probouzí v době, kdy z nich proudí krev.Další informace: