Podmínky masných krůt se velmi podobají podmínkám brojlerových kuřat. V temných, špinavých a páchnoucích halách se mačkají tisíce těchto zvířat. Následkem „šlechtění“ mají tak velké množství svaloviny, že již nedokáží létat nebo se přirozeně množit. Za účelem prevence kanibalismu se často bez umrtvení řežou zobáky, rodičovským krůtám dokonce dvakrát. Obezita způsobená genetickými manipulacemi je zodpovědná za velké množství nemocí, včetně ucpaných cév či jater, infarktů a poškozených kyčlí. Některé krůty ochrnou natolik, že nedojdou k potravě, a zemřou hlady. Špatná hygiena přivolává infekce a parazity.

Po několika týdnech jsou poslány na smrt. Na jatkách jsou, stejně jako kuřata, pověšeny za nohy na pohyblivou šňůru, která je dotáhne k elektrifikované vodě. Tíha nepřirozeně těžkého těla je pro ně nesmírně bolestivá. Krůty mají tak velká křídla, že se do lázně až v 80% případů dostanou dříve než hlava, a to v nich místo omráčení vyvolá těžký elektrický šok. Některé jsou zaživa uvařeny ve vodě odstraňující peří (viz zabíjení kuřat).


Použitá literatura:

  • Holoubek J. et al. Základy chovu drůbeže. Česká zemědělská univerzita v Praze. ISBN 80-213-0660-2. Strana 73-82.
  • Alistair Currie. Dishing the Dirt: The Secret History of Meat.VIVA! 2004. Strana 26-27.
  • Scientific Veterinary Committee Animal Welfare Section. 1996. Report of the Slaughter and Killing of Animals. Directorate-General for Agriculture; European Commission. Strana 23. (80% dostane elektrický šok.)

  • Další informace: