Po 8 týdnech jsou přesunuta do společné ohrady, která sice nabízí větší možnost společenského kontaktu, ale také poskytuje lepší podmínky k šíření chorob. Ve věku 2 měsíců se tato telata zcela odstavují od mléka, třebaže by u matky přirozeně sála až 12 měsíců. Od té doby dostávají hlavně vysoce kalorická jadrná krmiva, která podněcují poruchy metabolismu. V těchto podmínkách zůstávají až do jatečního věku, jenž činí zhruba jeden rok.
Kromě výše zmíněného venkovního modelu ještě existují teletníky, což jsou vytápěné velkovýkrmny, v mnohém podobné vepřínům. Vyznačují se zapáchajícím vzduchem a vysoce infekčním prostředím. Telata v nich obvykle zůstávají celý život. Mezi rozšířené choroby telat patří poruchy metabolismu, průjmy, problémy s chodidly a respirační onemocnění. Do tří měsíců věku nepřežije 9% telat.Některá telata jsou navíc speciálně vykrmována k produkci takzvaného bílého telecího masa. Světlé barvy tohoto masa se dosahuje tím, že se telatům odpírá přísun železa, a telata tak trpí anémií. Ačkoli normy Evropské unie nově stanovují určitý minimální podíl železa ve stravě, studie prokázaly, že toto množství je stále nedostatečné potřebám těchto zvířat, a navíc přísun železa není dostatečně monitorován. Nedostatek železa poškozuje jejich imunitní systém a způsobuje slabost a letargii.
Masné krávy
Část hovězího pochází od takzvaných masných plemen skotu. Rodičovské masné krávy jsou polovinu života zavřené a druhou polovinu se pasou (jakmile přestanou produkovat dostatek telat, jsou odvezeny na jatka). Jejich telata stráví prvních sedm měsíců společně s matkou. Poté jsou od ní odtržena a zbytek života stráví v ohradách, kde dostávají vysoce kalorickou stravu. Způsob výkrmu je v podstatě shodný s výkrmem mléčných telat.
V přirozených podmínkách tvoří skot stádo čítající maximálně 20 členů a neznámé krávy se k němu připojují jen zřídkakdy. Chovatelé masných krav tato sociální pravidla často porušují, což zvířata značně stresuje a zvyšuje jejich náchylnost k nemocem. Do toho přichází nucené odloučení krávy a telete, které je pro ně traumatické i při relativně vysokém věku telete. Oba několik dní hlasitě křičí a volají toho druhého.
Genetické manipulace se soustředily na „vylepšování zmasilosti“ těchto krav. Jedním z důsledků jsou časté problémy s chodidly (chromost) a komplikace při porodu – vinou nadměrné velikosti telete a malých rozměrů pánevního kanálu, kterým musí tele projít. U některých plemen se dokonce plánovitě počítá s opakovaným císařským řezem; vnitřní zjizvení a možné srůsty mohou vést k dlouhodobě chronickým břišním bolestem.
Domestifikovaným zvířatům chybí evoluční tlak na vytvoření přirozené odolnosti vůči nemocem, a – i s přihlédnutím k výše zmíněným aspektům – není divu, že i masné krávy jsou náchylné k nemocem. Patří mezi ně např. paraziti (snadno šiřitelné na hustě spásaných loukách) napadající trávicí a dýchací soustavu – motolice, plicní červi. Intenzivně dokrmovaná telata často trpí poruchami metabolismu (viz telata mléčných plemen).
Použitá literatura: